Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ВС оприлюднив постанову щодо неналежного виконання обов’язків з охорони праці
За неналежне виконання обов’язків з охорони праці службові особи несуть відповідальність за злочини у сфері службової діяльності, а працівники – за злочини проти життя та здоров’я особи. Повідомляє прес-служба Верховного Суду.
Читайте також: «ВРП внесе подання про призначення Вікторії Мацедонської на посаду судді».
15 березня 2018 року Верховний Суд у складі колегії суддів другої судової палати Касаційного кримінального суду розглянув у судовому засіданні касаційну скаргу прокурора на ухвалу апеляційного суду, який зазначеною ухвалою змінив вирок місцевого суду щодо Г.: перекваліфікував дії засудженого з ч. 2 ст. 271 КК України на ст. 128 КК України і призначив покарання за цей злочин у виді обмеження волі на строк 2 роки.
При цьому апеляційний суд зазначив, що кримінальна відповідальність за ч. 2 ст. 271 КК України настає за порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці службовою особою підприємства, установи, організації або громадянином – суб’єктом підприємницької діяльності, якщо це порушення спричинило загибель людей або інші тяжкі наслідки.
Тобто суб’єктом цього злочину є службова особа підприємства, установи, організації, яка на підставі наказу адміністрації, посадової інструкції чи відповідно до займаної посади має спеціальні обов’язки з охорони праці, або громадянин – суб’єкт підприємницької діяльності. У разі порушення вимог законодавства про охорону праці, що потягло кримінально-правові наслідки, іншими службовими особами останні з урахуванням обставин справи можуть нести відповідальність за злочини у сфері службової діяльності, а рядові працівники – за злочини проти життя та здоров’я особи.
Таким чином, за результатами касаційного розгляду колегія суддів дійшла висновку про те, що виконання працівником, який не є службовою особою і не виконує функціональних обов’язків з охорони праці, яке потягло кримінально-правові наслідки, виключає відповідальність за ст. 271 КК України, оскільки згідно з приміткою до ст. 364 КК України такий працівник не є службовою особою. Натомість кримінальна відповідальність у цьому випадку може наставати за вчинення злочину проти життя та здоров’я особи.
З повним текстом постанови можна ознайомитися за посиланням.
Джерело: "Юридична Газета"