Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Консультація Міністра юстиції: як правильно приватизувати квартиру
«Юридична Газета» продовжує щотижневу рубрику «Консультація Міністра юстиції України». Тема поточного матеріалу – як правильно приватизувати квартиру.
«Добрий день! Підкажіть, як нам приватизувати квартиру?», - Олег Квет».
Коментар
Павло Петренко, міністр юстиції
Хто має право на приватизацію?
Громадяни України, які постійно проживають у квартирах (будинках) державного житлового фонду або перебували на обліку осіб, що потребують поліпшення житлових умов, до введення в дію Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду».
Право на приватизацію житлових приміщень з використанням житлових чеків одержують громадяни України, які на законних підставах проживають в них.
Кожен громадянин України має право приватизувати займане ним житло безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою одноразовою доплатою.
Які об'єкти не підлягають приватизації?
Як можна приватизувати житло?
Приватизація здійснюється шляхом:
Варто додати, що право кожного громадянина України на приватизацію займаного ним житла безоплатно в межах номінальної вартості житлового чека або з частковою одноразовою доплатою необхідно розуміти так, що право громадян України на безоплатну приватизацію державного житлового фонду вважається реалізованим один раз, якщо громадянин України повністю використав житловий чек для приватизації житла у державному житловому фонді, а також у його власність безоплатно передано в одній чи кількох квартирах (будинках) загальну площу з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача і кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім’ю.
Куди звернутися для приватизації?
Приватизація державного житлового фонду здійснюється уповноваженими на це органами, створеними місцевою державною адміністрацією, та органами місцевого самоврядування, державними підприємствами, організаціями, установами, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких знаходиться державний житловий фонд.
Які документи потрібно зібрати?
Кому може бути відмовлено у приватизації?
Згідно із законодавством, органи приватизації та органи місцевого самоврядування не мають права відмовити мешканцям квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках у приватизації займаного ними житла, крім випадків, передбачених законом.
Перелік таких випадків чітко визначений у законодавстві та є вичерпним. До них належить відсутність в особи права на приватизацію та заборона приватизувати конкретне приміщення.
Зокрема, у приватизації може бути відмовлено громадянам, які:
Чи можна оскаржити відмову?
Спори щодо приватизації квартири (будинку), житлового приміщення в гуртожитку вирішуються в порядку цивільного судочинства.
Чи можна продати або подарувати приватизоване житло?
Власник приватизованого житла має право розпорядитися майном на власний розсуд. Він може продати, подарувати, заповісти, здати в оренду, обміняти, закласти, укласти будь-які інші не заборонені законом угоди.
Куди звертатися, щоб отримати детальну консультацію?
Громадянин, який має бажання приватизувати займану ним і членами його сім'ї на умовах найму квартиру (будинок), жиле приміщення в гуртожитку, кімнату в комунальній квартирі, звертається до органу приватизації, де одержує бланк заяви та необхідну консультацію.
Підготовку та оформлення документів про передачу у власність громадян квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках може бути покладено на спеціально створювані органи приватизації (агентства, бюро, інші підприємства).
Додатково варто звернути увагу, що за громадянами, які не виявили бажання приватизувати займане ними житло, зберігається чинний порядок одержання і користування житлом на умовах найму.
Джерело:«