flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Зміни до "карантинної" постанови наберуть чинності 6 грудня: що передбачено

22 грудня 2021, 13:28

Зміни до "карантинної" постанови наберуть чинності 6 грудня: що передбачено

24 листопада Кабінет Міністрів постановою № 1240 вніс зміни до постанови № 1236, посиливши карантинні правила, зокрема для невакцинованих громадян.

Про основні зміни до Постанови № 1236, які наберуть чинності 6 грудня, повідомили в Міністерстві охорони здоров'я.

«У першу чергу нові правила торкнуться регіонів, які перебувають на жовтому рівні епіднебезпеки. Тепер відвідувати громадські заклади на жовтому рівні можна буде лише тим людям, які отримали принаймні одне щеплення проти COVID-19 або мають негативний тест чи сертифікат про одужання. Ця ж норма поширюється і на співробітників. Посилення правил для невакцинованих потрібне, щоб зменшити навантаження на лікарів та медичну систему, адже до стаціонарів у більшості потрапляють саме ті пацієнти, які не отримали повного курсу щеплення», - заявив Міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Міністр наголосив, що локдаун для невакцинованих вже діє в Чехії, Словаччині та Австрії.

Основні зміни до постанови № 1236

Правила адаптивного карантину

У межах жовтого рівня будуть заборонені:

  • робота закладів освіти, в яких вакциновано принаймні однією дозою менш як 100 % співробітників;
  • проведення масових заходів, за виключенням атестації здобувачів освіти;
  • робота кінотеатрів, театрів та інших закладів культури;
  • робота закладів громадського харчування, окрім замовлень навиніс та доставки;
  • робота спортзалів, басейнів;
  • діяльність закладів із розміщення, окрім готелів, санаторних і соціальних закладів;
  • міжобласні та міжнародні перевезення.

Додані нові норми й для зеленого рівня. Зокрема, додалась заборона регулярних і нерегулярних перевезень пасажирів у міському та внутрішньообласному громадському транспорті у кількості більшій, ніж сукупна кількість місць для сидіння та 50 % місць для стояння, що передбачена технічною характеристикою транспортного засобу.

Ця норма також буде чинна і на жовтому рівні. Тобто якщо регіон перебуває на жовтому рівні, то громадський транспорт у конкретному населеному пункті має дотримуватись саме таких правил перевезень.

Окрім того, чинними для будь-яких рівнів епіднебезпеки залишаються такі норми:

  • робота закладів освіти, якщо на самоізоляції перебуває більш як 50 % здобувачів освіти та співробітників;
  • перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу;
  • самовільно залишати місце самоізоляції чи обсервації.

Ці правила не скасовуються навіть за наявності COVID-документів.

Усі інші обмеження, передбачені жовтим рівнем, не будуть діяти, якщо всі працівники та відвідувачі матимуть один із документів:

  • «жовтий» COVID-сертифікат або паперову довідку 063-О (чинні 30 днів);
  • «зелений» COVID-сертифікат (чинний 365 днів);
  • Міжнародне свідоцтво про вакцинацію (чинне 365 днів);
  • іноземний COVID-сертифікат про щеплення вакцинами, дозволеними ВООЗ (чинний 365 днів);
  • негативний результат ПЛР або експрес-тесту на визначення антигена (чинний 72 години);
  • сертифікат про одужання від COVID-19 (чинний 105 днів із дати встановлення діагнозу).

Тобто для роботи та відвідування закладів на жовтому рівні достатньо отримати хоча б одне щеплення та мати хоча б «жовтий» внутрішній COVID-сертифікат або тимчасову довідку 063-О, видану сімейним лікарем або лікарем, який проводив щеплення.

Термін дії «жовтого» сертифіката зменшили до 30 днів. Раніше він був чинним 120 днів. У МОЗ нагадали, що мінімально можливі інтервали між дозами вакцин: Comirnaty/Pfizer-BioNTech - 21 день, Moderna - 28 днів, CoronaVac/Sinovac Biotech - 14 днів, Oxford/AstraZeneca - 28 днів.

На червоному рівні, зокрема, забороняється:

  • робота закладів громадського харчування, окрім адресної доставки та замовлень навинос;
  • робота закладів освіти, в яких повністю вакциновано менше 100 % співробітників;
  • робота ТРЦ та інших розважальних закладів, кінотеатрів, театрів тощо;
  • робота закладів освіти, окрім дитячих садків і початкових класів шкіл;
  • робота непродовольчих ринків і магазинів, спортзалів, басейнів і фітнес-центрів;
  • проведення масових заходів;
  • робота закладів культури.

Важливо: ці обмеження не діятимуть у тих випадках, якщо 100 % співробітників (організаторів) і відвідувачів (учасників) вказаних закладів (заходів) будуть повністю імунізовані та матимуть «зелений» COVID-сертифікат, негативний результат ПЛР-тестування чи експрес-тестування на антиген (дійсний 72 години) або сертифікат про одужання.

«Жовтий» COVID-сертифікат не буде чинним для роботи та відвідування громадських закладів на червоному рівні епіднебезпеки.

Самоізоляція

Особи, які прибули із Російської Федерації та перебували на її території більше семи днів протягом останніх двох тижнів, підлягають самоізоляції. Самоізоляція має тривати 14 діб. Строк самоізоляції розпочинається з моменту перетину державного кордону та не може бути припинений навіть за наявності негативного результату тестування на COVID-19. Раніше вказана норма стосувалась і тих громадян, які прибувають із Республіки Індія.

Додатково розробляються зміни до Постанови, які зобов'яжуть мандрівників, що повернулись із країн, де виявили штам «Омікрон», відбувати самоізоляцію.

Робота закладів освіти

Для роботи закладів освіти в умовах карантину співробітники мають бути вакциновані принаймні однією дозою вакцини проти COVID-19 для жовтого рівня епіднебезпеки та двома дозами - для червоного рівня.

Якщо співробітник має протипоказання до проведення щеплення або нещодавно перехворів на COVID-19, то повинен надати відповідний медичний висновок або сертифікат про одужання.

У МОЗ нагадали, що для дотримання карантинних вимог співробітники громадських закладів мають перевіряти у відвідувачів усі COVID-сертифікати в спосіб зчитування QR-коду мобільним додатком «Дія».

Після зчитування на смартфоні перевіряючого відображається статус COVID-сертифіката: чинний/нечинний. Без перевірки та зчитування COVID-сертифікат не вважається наданим та перевіреним.

Важливо: для зчитування не потрібно додаткових додатків чи засобів - достатньо своєю «Дією» зчитати QR-код. Тобто представники закладів мають не просто запитувати про наявність сертифікатів чи перевіряти їх візуальну наявність - уповноважений працівник закладу має на вході до приміщення виміряти термометром температуру відвідувача та зчитати смартфоном QR-код його COVID-сертифіката.

У разі відсутності у відвідувачів чи співробітників необхідних документів, власник закладу може понести відповідальність за статтею «Порушення правил щодо карантину людей» Кодексу про адміністративні правопорушення. Йдеться про штраф від 34 до 170 тисяч гривень.

Робота банків, АЗС, ветеринарних магазинів, аптек та всіх продовольчих магазинів на червоному рівні не обмежується, проте обов'язковим залишається дотримання протиепідемічних правил.

Водночас починаючи з помаранчевого (сигнального) рівня, місцева влада може ухвалювати додаткові заходи щодо посилення протиепідемічних правил у регіоні.

Джерело: "ЛІГА ЗАКОН"